Sosy i dodatki

Kasza i jej zastosowanie

26 kwietnia 2014

kaszaNa powyższym zdjęciu możecie zauważyć trzy rodzaje kasz: kaszę jęczmienną w niebieskiej miseczce, kaszę grubą czyli gryczaną paloną w zielonej miseczce, oraz kaszę manną.

To tylko mała część wszystkich kasz, które produkuje się w Polsce i na świecie. Podstawowym rozróżnieniem kasz jest surowiec, z którego się je pozyskuje. Oczywiście ten podział jest uzupełniony o kolejny, który przyporządkowuje kaszę do grup na podstawie jej obróbki czy wyglądu i wielkości.

kasza-2

Kasza gryczana. Powstaje z całego ziarna gryki, które jest pozbawione łusek. Możemy wyróżnić dwa rodzaje kasz: prażoną i nieprażoną. Kasza gryczana prażona występuje w postaci całego ziarna bądź jako kasza łamana. Ma ciemny, orzechowy kolor i charakterystyczny smak.

Kasza gryczana nieprażona (biała) powstaje z oczyszczonych ziaren gryki, które nie są palone. to m.in. całe, oczyszczone ziarna gryki, łamane ziarna oraz drobne– zwane kaszą krakowską. Ma jasny, kremowy odcień i łagodny smak. Kasza gryczana, a tym samym produkty z niej przygotowanenie zawierają glutenu, zatemmogą je jeść osoby uczulone na ten składnik

Przepis z użyciem kaszy gryczanej: kotlety z kaszy.

kasza-3

Kasza manna to kasza otrzymywana w trakcie przemiału pszenicy. Można nazwać ją także grysikiem.

W kuchni kasza manna ma szerokie zastosowanie: możemy nią zagęścić zupę, przyrządzić ją na słodko z owocami (na mleku), dodać do pasztetu czy zrobić z niej kluseczki do zup.

Przepis z użyciem kaszy mannej: kaszę manną gotujemy w mleku wg instrukcji na opakowaniu. Następnie gorącą przekładamy na talerz, posypujemy ją cynamonem, na wierzchu układamy kawałki masła- wszystko posypujemy cukrem trzcinowym. Gdy masło zacznie się rozpływać możemy zacząć jeść.

kasza-4

Kasza jęczmienna. Posiada delikatną, jasnoszary kolor, z odcieniem żółci bądź zieleni. Obecnie produkuje się jej trzy rodzaje: pęczak, perłowa jęczmienna i jęczmienna łamana.

  • Kasza pęczak to oczyszczone i wypolerowane ziarno jęczmienia, które pozbawione jest łuski. To właśnie z niego przygotowuje się kaszę jęczmienną łamaną oraz perłową. Co ciekawe, oprócz zastosowania w kuchni świetnie sprawdza się też jako przynęta na rybę!
  • Wyróżnia się także kaszę pęczak obtaczany, zwany kaszą kujawską.
  • Kasza perłowa (mazurska) to najpopularniejsza z kasz w Polsce, powstaje ona z łamanego pęczaku, następnie obtoczonego i wypolerowanego. W Polsce rozróżnia się trzy gatunki: drobną, średnią i grubą.
  • Kasza jęczmienna łamana nazywana jest też kaszą wiejską. Otrzymuje się ją z pokrojonego pęczaku (bez polerowania). Są jej trzy rodzaje: gruba, średnia i drobna.

Przepis na użycie kaszy jęczmiennej: krupnik.

Przepis na użycie kaszy pęczak: kasza z warzywami.

Każdą z tych kasz możemy ugotować na sypko i podać standardowo z daniem głównym. Proponuję Wam jednak eksperymentować oraz inspirować się kaszą, bo kryje ona w sobie ogrom możliwości kulinarnych. Z kaszy możecie przygotować kotleciki, zapiekanki, tarty czy nawet ciasta. Kaszy mannej możecie użyć jako farszu do naleśników bądź jako podstawę do deseru z owocami. Kasza gryczana ma świetną konsystencję do przygotowania burgerów bądź placków, na wzór ziemniaczanych. Kasz jest wiele, a pomysłów na jej zastosowanie jeszcze więcej

Legalka KFPZ

Wpis powstał przy współpracy z akcją Zboże Smakuje i Inspiruje, która promuje produkty zbożowe.

Przeczytaj również

Brak komentarzy

Zostaw komentarz